Chilli papričky a zdraví

Chilli papričky a zdraví

Chilli papričky a zdraví

 

Chilli papričky a zdraví  – Látka způsobující pálivost chilli papriček, se nazývá kapsaicin. Tato látka má množství zdravotních benefitů, ale ne každý je schopen vydržet pálení, které způsobuje. Žádný strach, tato látka je rozpustná v tucích, takže pálení v ústech, které nastane po její konzumaci, se dá neutralizovat například mlékem.

 

Chilli papričky a zdraví  – Chilli papričky pálí kalorieZde platí obecné pravidlo, že pálivé jídlo urychluje metabolismus. V souvislosti s chilli papričkami studie tvrdí, že dokáží zrychlit i ten nejpomalejší metabolismus.

 

Chilli papričky a zdraví  – stupnice pálivosti chilli papriček

 

Hodnotu pálivosti určuje množství kapsaicinu v chilli papričce. Čím je ho více, tím je feferonka pálivější. V roce 1912 byla vytvořena takzvaná Scovilleho stupnice pálivosti. Sladká paprika má například pálivost 0. Známé italské pepperoncini se pohybují mezi 100 – 500. Známá chilli paprička jalapeňos se pohybuje mezi  2500 až 5000. Čistý kapsaicin odpovídá hodnotě 16 000 000, takže oheň :)

Chilli papričky a zdraví

Chilli papričky a zdraví  – Přírodní lék

 

Chilli papričky obsahují i vitamín C a karoten B. Studie tvrdí, že ti, kteří pojídají ostrá jídla pravidelně, jsou mnohem odolnější proti nejrůznějším bakteriím způsobující zažívací problémy. Látka kapsaicin také pomáhá při léčbě trombózy a křečových žil. Látka je vhodná i pro diabetiky, protože snižuje hladinu krevního cukru. A co je důležité neméně, chilli je považováno také za výborné afrodiziakum :)

 

Hubnutí do plavek s Luckou!

Chilli papričky a zdraví  –  Hubněte s chilli papričkami

 

Nejenže potlačují chuť k jídlu, ale rovněž zrychlují metabolismus. Už v jedné lžičce chilli koření je obsažena celá třetina doporučené denní dávky vitamínu. Díky kapsaicinu dochází k produkci tepla v těle, které má rovněž vliv na spalování tuků. A to nejlepší je, že se to týká zejména oblasti břicha. Chilli je využíváno i v kosmetických salónech, které jej přidávají do svých zeštíhlujících zábalů. Tyto zábaly tak podporují prokrvení těla, spalování tuků a dokonce mají vliv na redukci celulitidy.


Chilli papričky a zdraví  –  Proč je tedy jíst?

 

 

  1. Chilli papričky jako prevence rakoviny

Kapsaicin funguje jako obrana proti nádorovým onemocněním. Vědci z Nottinghamské univerzity zjistili pozitivní vliv na léčbu rakoviny plic a slinivky a chilli papričky se jim osvědčily i jako prevence rakoviny žaludku. Doporučená dávka je 400 mg kapsaicinu třikrát týdně, což odpovídá asi čtyřem průměrným papričkám.

  1. Chilli papričky ke snížení cholesterolu

Schopností látky kapsaicin je regulace cholesterolu v krvi. Chilli papričky zajišťují jeho rozpuštění a poté vyloučení z těla. Chilli papričky tedy mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a snižují riziko srdečních infarktů a mrtvice.

Chilli papričky a zdraví

  1. Chilli papričky zlepšují náladu

Na výskyt kapsacinu v krvi tělo reaguje produkcí hormonů endorfinu a serotoninu, které jsou jinak známé jako hormony štěstí.

  1. Chilli papričky zrychlují metabolismus

Studie tvrdí, že pravidelná konzumace polévkové lžíce mletých papriček denně zrychlí váš metabolismus až o 23. Chilli papričky navíc obsahují také bílkoviny.

  1. Chilli papričky obsahují důležité minerály

Ve 100 gramech chilli papriček se nachází 13 % doporučené denní dávky železa, dále pak 14 % mědi a 7 % draslíku. Obsahují i mangan a hořčík. Konzumací jedné červené chilli papričky získáte 0,5 mg železa, což je oproti jiným druhům zeleniny opravdu velké množství.

  1. Chilli papričky podporují imunitní systém

Chilli papričky mají velký podíl vitaminu C. Ve 100 gramech chilli papriček najdete 240 % potřebné denní dávky. Vitamin C je skvělý proti infekcím a snižuje projevy virů chřipky a nachlazení.

  1. Chilli papričky snižují chuť na sladké

Chilli papričky způsobují pocit sytosti, podporují trávení, jsou přírodním projímadlem a snižují chuť na sladké a tučné. Feferonky jsou také nízkokalorické.

  1. Chilli papričky obsahují antioxidanty

Chilli papričky obsahují velké množství antioxidantů, a to zejména vitaminu C a betakarotenu.

Mohlo by Tě zajímat

About Miska Miska

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud nejsi robot - umíš počítat :)

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>