sdysd

Jak fungují kryptoměnové směnárny a kterou z nich zvolit?

Hledáte jednoduchý způsob, jak rychle nakoupit kryptoměny přes internet? Pokud ano, tak jistě oceníte české internetové směnárny. Směnárny kryptoměn vám umožní virtuální měny snadno nakoupit, ale i prodat. Transakce jsou navíc anonymní, protože do 1000EUR za den můžete nakupovat i prodávat bez registrace.

Proč využívat kryptoměnové směnárny

U směnáren se zpravidla nemusíte registrovat. Stačí zadat požadované množství měny, adresu vaší virtuální peněženky a email, na který obdržíte informace pro platbu. Platby za nákup se obvykle řeší přes bankovní převod. Nakoupené digitální mince obdržíte ale až poté, co vaše peníze dorazí na bankovní účet kryptoměnové směnárny. Stejně tak při prodeji musíte nejprve odeslat kryptoměny na adresu virtuální peněženky směnárny a až po zaúčtování transakce obdržíte peníze na váš bankovní účet.

U kryptoměnových směnáren nakupujete virtuální měnu přímo od provozovatele směnárny, který si stanovuje směnný kurz. Naopak na kryptoměnových burzách obchodují lidé navzájem. Abyste tedy mohli na burze koupit Bitcoin, tak jej musí jiný klient prodávat. Kurz na burze se tvoří podle nabídky a poptávky.

Poplatky

U každé směnárny jsou na platformě vždy dvě ceny: pro nákup a pro prodej kryptoměny. Cena pro nákup je o něco vyšší, než je cena pro prodej. Pomocí tohoto rozdílu, který se označuje jako marže nebo spread, směnárny vydělávají. Zatímco burzy si za každou transakci účtují poplatky (obvykle 0,1 až 1 %), tak u směnáren bývají transakční poplatky nulové. I přesto ovšem obchodování přes burzy bývá kvůli výhodnějšímu kurzu (respektive nižší marži) výhodnější. Směnárny přebírají kurzy z burz a pak uměle navyšují marži, takže ve výsledku se nákupní a prodejní cena může lišit o více než 10 %.

Velkou výhodou je, že české směnárny podporují obchodování v CZK. Díky tomu nemusíte řešit převod korun na dolary nebo eura, za který si banky účtují nemalé poplatky. Na internetu sice existují i burzy, které vám umožní obchodovat v CZK (viz. Coinmate recenze na webu InvestPlus.cz), ale na těchto burzách není příliš velký odbyt.

Je výhodnější burza nebo směnárna?

Představte si, že chcete koupit bitcoin za 100 tisíc Kč, a že aktuální hodnota 1 BTC je právě 100 000 Kč. Dostat byste tedy měli 1 BTC. Na burze bude nákupní cena bitcoinu jen nepatrně vyšší (třeba 101 000 CZK za BTC). Zaplatíte ale i transakční poplatek (např. 0,5 %). Po zaplacení všech poplatků vám tak na peněženku dorazí 0,985 BTC (99,500/101,000). Konkurenční směnárna nemá poplatek, ale má horší nákupní cenu (např. 108 000 CZK za BTC). Od směnárny vám tedy na účet dojde 0,926 BTC (100,000/108,000). A to je opravdu rozdíl.

Jak vybrat kvalitní směnárnu

Vždy obchodujte jen u spolehlivé směnárny, která má dobrou pověst. Buďte opatrní u neznámých směnáren, které nabízejí různé provize a směny za super-výhodné kurzy bez poplatků. Poplatky totiž mohou být skryté. Při výběru můžete zohlednit také limity pro obchodování. Každá směnárna si totiž určuje minimální a maximální částku pro transakci.

Neregistrovaní uživatelé nesmí nakoupit/prodat kryptoměny za více jak 1000 EUR za den. Pro nadlimitní obchodování musí klienti na základě ustanovení zákona 253/2008 Sb. poskytnout a verifikovat své osobní údaje. To znamená, že si u směnárny vytvoříte účet a nahrajete na něj kopie osobních dokumentů (obvykle stačí občanský nebo jiný platný průkaz).

Předpokládáme, že čeští obchodníci nebudou vyhledávat zahraniční směnárnu. Tím totiž využívání směnáren ztrácí svoji hlavní výhodu – jednoduchost. V Česku aktivně působí hned několik kryptoměnových směnáren, nicméně většina z nich vám umožní pouze nákup a prodej Bitcoinu. Ostatní kryptoměny pravděpodobně nejsou kvůli nízké poptávce dostatečně lukrativní.

Mohlo by Tě zajímat

About Miska Miska

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud nejsi robot - umíš počítat :)

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>