allgau-63427_640

Jak na rizikové kácení stromů

Porážka stromů někdy může být kuriózním zážitkem. Své o tom ví mnozí odborníci – stromolezci, kteří se v případě takzvaného rizikového kácení setkávají s množstvím nejrůznějších překážek. Co si představit pod rizikovými případy likvidace dřevin a jak se provádí?

Nejčastěji se o rizikovém kácení stromů mluví tehdy, kdy není možné pokácet strom klasickým způsobem, tedy v celku u paty. Jde například o přestárlé dřeviny, které jsou suché, duté, vyhnilé či extrémně vychýlené mimo svůj přirozený směr. Komplikované je také kácení v případech, kdy se v blízkosti (tedy dopadové vzdálenosti) stromu nacházejí hmotné překážky jako budovy, pouliční osvětlení či dráty vysokého napětí.

I v případě rizikových zásahů platí stejná pravidla jako pro běžné kácení. Je proto třeba vyjednat povolení od příslušného úřadu. Výjimku samozřejmě tvoří dřeviny, které hrozí bezprostředním pádem. Ty je nutné kácet bezprostředně po zjištění narušení stability stromu.

Rizikové kácení lze odstupňovat podle komplikovanosti zásahu. Někdy jde jen o ztížené podmínky. Například když nelze strom pokácet v celku z důvodu jeho mohutnosti, ale v jeho okolí se nenacházejí žádné překážky. V tom případě je třeba ho rozřezat po částech, nejprve se zbavit větví a poté porazit zbytek kmene.

Rizikovější případy, kdy se pod stromem nebo v jeho blízkosti nacházejí nejrůznější objekty, se řeší postupným kácením. Dřevní hmota se musí spouštět postupně, například do lan, v některých případech se používá i jeřáb. Stromolezci často musí brát ohled nejen na okolní budovy, střechy a jiné hmotné objekty, ale zákazníci si například přejí, aby nedošlo ani k poškození trávníku. Zásahy tak vyžadují maximální pečlivost a opatrnost.

Rizikové kácení stromů je nebezpečná činnost, která je navíc časově i fyzicky velmi náročná. Proto se v rizikových případech vždy obracejte na odborníky. Ti se navíc postarají o úklid okolí a můžete se s nimi domluvit i na odvozu a likvidaci dřevního odpadu. Mnozí z nich nabízí další služby – například vám dřevní odpad nařežou podle vašich požadavků a vyskládají na určené místo.

Mohlo by Tě zajímat

About Miska Miska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud nejsi robot - umíš počítat :)

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>