Jak snížit cholesterol

Jak snížit cholesterol

Jak snížit cholesterol

 

Jak snížit cholesterol – Cholesterol je pro lidský organizmus velmi důležitý, zároveň je však velmi důležité, aby byl v krvi ve správném množství. Ukládá se totiž do stěn cév a při větší koncentraci tak může výrazně snižovat jejich průměr a činit je tak méně pružnými. Nastává pak riziko, že se díky nižšímu průtoku nebudou dostatečně prokrvovat některé životně důležité orgány. Dále hrozí také vznik kardiovaskulárních onemocnění srdce a cév. Při zvýšeném cholesterolu v krvi přichází potřeba diety.

 

Jak snížit cholesterol – Rizikové faktory

Několik faktorů, které mohou vést k vysoké hladině cholesterolu v krvi:

  • Obezita
  • Cukrovka – Vysoká hladina cukru v krvi přispívá ke zvýšení špatného cholesterolu a zároveň ke snížení toho dobrého cholesterolu v krvi.
  • Špatná strava – Některé potraviny (např. mléčné výrobky nebo červené maso) jsou bohaté na cholesterol a zvyšují hladinu i vašeho cholesterolu v těle.
  • Vysoký krevní tlak
  • Nedostatek pohybu – Dostatečným pohybem pomáháte tělu zvýšit dobrý cholesterol a zároveň snížit ten špatný.
  • Kouření – Poškozuje stěny cév. Kouření může zároveň snižovat hladinu dobrého cholesterolu v krvi.
  • Rodinná dispozice – Finálně může jít o rodinnou dispozici.

Jak snížit cholesterol – jak se zbavit vysokého cholesterolu

 

1. Jak snížit cholesterol – Pitný režim

Pro snížení hladiny cholesterolu je  nezbytné dodržovat pitný režim. Pijte čistou vodu či neslazený čaj. Nevhodné jsou potom slazené nápoje a hlavně alkohol. Optimální příjem tekutin je něco mezi 2-3 litry tekutin.

 

2. Jak snížit cholesterol – Eliminujte živočišné tuky

Potraviny živočišného původu, tedy například máslo, tučné mléčné výrobky, uzeniny, tučné vepřové a hovězí maso, obsahují velké množství nasycených mastných kyselin, které cholesterol v krvi výrazně zvyšují. Tyto tuky je tak potřeba nahradit tuky rostlinnými, jako jsou nejrůznější rostlinné oleje, kvalitní rostlinné tuky nebo ořechy.

Jak snížit cholesterol

3. Jak snížit cholesterol – Jezte ryby

Zařaďte do svého jídelníčku rybí maso, uvidíte, že na tom s cholesterolem budete o poznání lépe. Ideální je losos, či tuňák.

 

4. Jak snížit cholesterol – Omezte

sladkostí, uzeniny, vnitřnostmi a také  bílé pečivo.

 

5. Jak snížit cholesterol – Dostatek vlákniny

Blahodárný vliv na hladinu cholesterolu v krvi má dostatek vlákniny. Ta totiž omezuje vstřebávání cholesterolu ze živočišné stravy, zachytává jeho molekuly a poté je odvádí stolicí z těla ven. Nejlepším zdrojem vlákniny jsou luštěniny, ovoce a  zelenina.

 

6. Jak snížit cholesterol – Sportujte

Ke snížení cholesterolu, ale také ke zlepšení celkové fyzické kondice je důležitý pohyb. Pokud vás zrovna nebaví sportovat, stačí, když začnete více chodit nebo plavat. Několik minut denně pro začátek bohatě stačí.

 

7. Jak snížit cholesterol – Omezte sůl

Jak jistě víte, nadměrné množství soli, stejně tak jako cholesterolu, našemu tělo škodí. Zkuste vyměnit sůl například za přírodní kořenící směsi či bylinky. Ideální je při vaření nahradit sůl bylinkami, které si můžete vypěstovat i doma.

 

8. Jak snížit cholesterol – Nestresujte se

Hladinu krevního cholesterolu významně zvedá také stres. Ten totiž vyzývá tělo k tomu, aby vydávalo větší množství energie v podobě mastných kyselin a glukózy, což cholesterol zvyšuje. Zkuste se tedy, pokud je to možné, nestresovat.

 

9. Jak snížit cholesterol – Jezte nízkotučné výrobky

Odtučněné sýry, jogurty, mléko a další výrobky chutnají téměř stejně, jako běžné produkty, mají však nižší obsah tuků. Zařaďte je také do svého jídelníčku.

10. Jak snížit cholesterol – Omezte smažené jídla

Při smažení volte raději smažení na rostlinných tucích a nechte tuk okapat či použijte ubrousek a tuk odsajte.

Pro snížení cholesterolu je nutné dlouhodobě upravit váš jídelníček i celkovou životosprávu. Nestačí cholesterol snížit, ale také je potřeba zabránit jeho dalšímu zvyšování.

Mohlo by Tě zajímat

About Miska Miska

One thought on “Jak snížit cholesterol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud nejsi robot - umíš počítat :)

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>