snowboarding-2030851_640

Jak vybrat snowboard? Poradíme vám, na co si dát pozor!

Na zasněžených kopcích to mnohdy vypadá, že snowboardy jsou mezi lidmi mnohem oblíbenější, nežli klasika v podobě sjezdových lyží. I když je jízda na snowboardu technicky trochu náročnější, nachází si stále více příznivců. Pokud i vás láká snowboard a přemýšlíte, že byste si nějaký pořídili, měli byste vědět, podle jakých kritérií se snowboardy vybírají.

Snowboardy se liší délkou, tuhostí i šířkou

Není snowboard jako snowboard. Jednotlivé modely se liší nejen svou délkou, ale i tuhostí nebo šířkou. Rozdíly najdete i v rámci značek nebo co se týče ceny. Pakliže si chcete jízdu na snowboardu užít opravdu na maximum, nebo se naopak jízdě na prkně pořádně naučit, nepodceňujte ani jedno z kritérií. Ačkoli se často říká, že nejdůležitější je především délka, není radno podceňovat i ostatní parametry – jedině v případě, kdy budete věnovat pozornost každému z nich, si dokážete vybrat správně.

Délka snowboardu by měla dosahovat k bradě v případě, kdy na prkně teprve začínáte. Začínat na příliš dlouhém prkně by mohlo způsobit, že vám jízda nepůjde tak hladce, protože se prkno hůře ovládá. Pokročilejší jezdci si naopak mohou vybírat o kousek delší kousky, které sahají třeba až k nosu. U dětí určitě radíme vybírat délku prkna k bradě.

TIP: Víte, že při nákupu snowboardu či dalšího sportovního vybavení lze ušetřit desítky procent z původní ceny? Stačí používat slevové vyhledávače jako například vyhodne nakupy a jeho sekci snowboardy výprodej.

Jak je to s tuhostí a pružností?

Dalším důležitým parametrem je tuhost, díky které jsou snowboardy odlišné. Zde rozlišujeme prkna na stupnici od 1 do 10. Zatímco číslo 1 představuje úplně nejměkčí snowboardy, číslo 10 naopak ty úplně nejtvrdší. Co se tvrdosti týče, měkká prkna jsou určená a vhodná pro začínající jezdce, naopak pokročilí mohou vsadit na prkna tvrdší – lépe zvládají ostré hrany, jsou uzpůsobené na zkušenější a rychlejší jízdu. S tvrdostí souvisí i pružnost prkna kdy je logické, že čím měkčí snowboard, tím bude pružnější.

Pozor si dejte i na výběr snowboardu s ohledem na vaši váhu. Obecně platí, že pokud je člověk, co se jeho váhy týče, těžší, měl by pro sebe vybírat nejen delší snowboard, ale zároveň ten, který nebude příliš měkký.

Jsou rozdíly mezi snowboardy pro ženy a pro muže?

Při výběru snowboardu je ještě důležité brát v potaz skutečnost, zda se jedná o snowboardy pro ženy nebo pro muže. Ženské snowboardy jsou totiž uzpůsobené ženské postavě, mají jiné těžiště, a co se rozměrů týče, bývají užší. Vázání mají blíže u sebe a celkově je konstrukce snowboardu měkčí, nežli u snowboardů pro muže.

Mohlo by Tě zajímat

About Miska Miska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud nejsi robot - umíš počítat :)

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>