rabbit-373691_1920

Jak začít s chovem králíků?

Pokud máte v úmyslu chovat králíky, tak si musíte ujasnit, že na sebe berete nemalou odpovědnost a závazek v tom smyslu, že králíci, stejně jako každá jiná zvířata, potřebují každodenní péči – tu Vaši. To je jeden z několika předpokladů pro člověka, který chce s touto náročnou, ale záslužnou činností začít.

Nesmíte opomenout ani rodinu, která by Vás měla podpořit, cit pro zvířata, čas králíkům věnovaný a v neposlední řadě i trpělivost a klid v případě, že se chov nedaří. Avšak chovat králíky by zřejmě nenapadlo někoho, kdo tyto vlastnosti a věci postrádá. Silně pochybuji, že by na stránku o chovu králíků chodil někdo, kdo má nechuť ke zvířatům (pokud nejsou na talíři).

Proto si myslím, že většina lidí, které chov zajímá, tyto osobní předpoklady splňuje a proto se může zaměřit rovnou na hmotnou stránku – materiální předpoklady.

Sem patří zejména tři věci, bez kterých chov prakticky nemůžeme založit:

Pokud máte možnost opatřit si vhodné plemeno králíků, disponujete místem, kam byste mohli postavit králíkárnu a je ve Vašem dosahu zdroj krmiv (nebo si je můžete opatřit vlastní prací a pílí), tak se na 99% můžete stát úspěšnými chovateli králíků! Než se však pustíte do shánění krmiv, králíkáren a králíků, musíte nejprve vědět, jak na to.

Začnete tím, že si přečtete nějakou odbornou literaturu či prostudujete chovatelské stránky (což právě děláte), kde najdete mnoho zajímavých rad a informací nejen o chovu králíků. Nevíte-li si s něčím rady, napíšete známému chovateli, nebo si pohovořte se sousedem, který králíky chová.

Jestliže již všechno potřebné víte, musíte si zabezpečit chovatelské zařízení, resp. ustájení pro Vaše ušáky – králíkárnu. V případě, že si králíkárnu či králičinec necháte postavit od řemeslníka v okolí, dbejte na to, aby stavba splňovala všechny podmínky. To samé platí v případě, kdy králíkárnu vyrábíte sami.

kralikarny-domecky-kralikarna-2-patra-116x111x65cm

Dalším bodem jsou krmiva. Budete kupovat nákladné granulované směsi, nebo Vám postačí pouze obilí? Usušíte si seno, nebo ho nakoupíte od nějakého zemědělce? Bude se Vám chtít v létě okopávat řepa či mrkev, nebo budete pohodlní a nebudete toto krmivo v zimě králíkům předkládat? To jsou zásadní otázky – rozhodnutí je však zcela na Vás samotných, většinou Vám s tímto subjektivním problémem nikdo neporadí (více v kapitole o krmivech).

To je úvodem asi tak vše co musíte vědět, pokud vážně přemýšlíte o chovu králíků. Samozřejmě důvodů proč ANO/NE je nespočet, ale pokud nesplňujete tyto zásadní podmínky, měli byste si dobře rozmyslet, zda s chovem začít.

Autor článku: www.kralikar.cz

Mohlo by Tě zajímat

About Miska Miska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud nejsi robot - umíš počítat :)

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>