7-single-default

Kde všude se pěstuje nejrozšířenější koření světa?

Chilli – nejrozšířenější koření světa. Kde všude se pěstuje? Nejspíš Kryštof Kolumbus byl prvním Evropanem, který s tímto kořením přišel do styku a možná i on přispěl k jeho rozšíření do celého světa. Kde všude se s chilli papričkou můžeme setkat a co na sebe prozradí jednotlivé druhy?

Chilli papričky na cestě kolem světa

Chilli paprička je původem ze Střední a Jižní Ameriky. Tak obecně se popisuje domovina pálivých chilli papriček. Ale kde konkrétně je jejich původ? Vědci to zjistili! Po tom, co se na toto téma zaměřili můžeme říkat, že domovinou chilli papričky je Mexiko. Konkrétně jeho středovýchodní oblast, alespoň tak to píše britský list Daily Mail. Podle archeologických výzkumů a dalších faktorů právě v tomto koutě světa začali domorodci divokou chilli papričku domestikovat. A nejpravděpodobněji tomuto okamžiku a celé řadě dalších faktorů vděčíme za to, že dnes si chilli papričku můžeme vypěstovat na svém záhonku na zahradě. Většina z nich je velice odolná, a proto se z úrody můžete těšit, aniž byste se vydali do světa. Ale kdybyste přece jenom chtěli za chilli papričkami vycestovat, vydat se můžete nejen do Střední a Jižní Ameriky, ale také do Číny, Japonska, Vietnamu, do Afriky nebo do Austrálie. Kde se rozšířili nejen díky své lákavé pálivosti a chuti, ale také díky celé řadě léčivých účinků. Známý cestovatel Kryštof Kolumbus byl nejspíš prvním Evropanem, který si povšiml výjimečnosti tohoto koření. A pod názvem kajenský pepř si nějaké to množství spolu se svou výpravou i odvezl.

Pracovat tak v Chilli Factory v Austrálii…

Každý milovník chilli papriček by nejspíš uvítal práci na místě, kde se pěstují nejpálivější chilli papričky. Chilli Factory v Austrálii je zhmotněním takového místa. Právě odsud pocházejí nejpálivější chilli papričky světa. Zmiňme například odrůdu Trinidad Scorpion ‘Butch T’, která s necelými 1, 464 milióny SHU jednotek v roce 2011 získala zápis v Guinessově knize rekordů. Z rodinné farmy pochází i odrůda Carolina Reaper, chilli paprička Naga Bhut Jolokia, Naga Viper a další. Chilli Factory je obrovskou, přesto rodinnou firmou, která se zabývá nejen pěstováním a prodejem chilli papriček a jejich semen, ale i výrobou speciálních produktů z chilli. O tom, že jim chilli byznys vzkvétá svědčí nejen trinidad-scorpion-moruga-mash-se-seminky-100mljejich pravidelná velká úroda a celá řada ocenění, ale také spokojenost ostatních firem v blízkém i dalekém okolí, které od Chilli Factory papričky a produkty z nich vykupují. Pracovat v Chilli Factory…by chtěl nejspíš každý milovník chilli papriček.

Bhut Jolokia – chilli paprička z Indie

Bhut Jolokia, seznamte se! Tento druh patří k velmi pálivým chilli papričkám na světě a jejich domovinou je Indie. Díky své vysoké pálivosti si chilli paprička Bhut Jolokia zasloužila mnohá ocenění i zápis v Guinessově knize rekordů. Označení nejpálivější paprička světa si užívala do doby, než ji předběhly další druhy, konkrétně druh Trinidad Scorpion Moruga, Carolina Reaper a další. Ale i tak se může mezi 4000 druhy chilli papriček sebevědomě nosit, vždyť s více než miliónem naměřených SHU jednotek je oblíbená mezi všemi zastánci pálivých chutí. V Indii je tato chilli paprička využívána nejen v kuchyni, ale také v léčitelství jako homeopatický lék. Chilli papričku lidé v Indii používají i k ochraně před slony. Ti štiplavost chilli papriček na svém chobotu nesnesou a tak si jdou většinou po svém. K zajímavosti Bhut Jolokia patří i skutečnost, že jejím křížením s papričkou Habanero vznikla odrůda Carolina Reaper.

Habanero je klasikou

Chilli paprička Habanero je klasikou ve světě chilli papriček. Oblast Karibiku jí svědčí a nejspíš proto je i její domovinou. Chilli papričku Habanero lze nazvat i synonymem chilli papriček, tak moc je známá.Když se řekne chilli paprička většině se vybaví zrovna Habanero a naopak. Svou typickou chutí i vysokou pálivostí je vhodná k jakékoliv úpravě – k zavařování, k sušení i k přímé konzumaci. Její název je odvozen od španělského pojmenování Havany.

Všechno to začalo tenkrát v Mexiku…pro své atraktivní plody, které sice trochu pálili, ale přinášeli řadu příznivých účinků se chilli paprička rozšířila po celém světě. Ať už si oblíbíte chilli papričky původem z Austrálie, Afriky, Číny nebo Vietnamu, jsme si jisti, že vás nadchnou svým vzhledem, množstvím SHU jednotek, zkrátka celým svým profilem! http://eshop.thechillidoctor.cz/

Mohlo by Tě zajímat

About Miska Miska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud nejsi robot - umíš počítat :)

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>