Koncovky ke kabelům. Jak se v nich vyznat a podle čeho vybírat?

Kabelové koncovky jsou nepostradatelnou pomůckou nejen každého elektrikáře. Jak se úspěšně zorientovat na současném trhu?

Kabelové koncovky jsou nepostradatelnou pomůckou nejen každého elektrikáře. Jak se úspěšně zorientovat na současném trhu?

Typ koncovky dle účelu

Co je koncovka? Pod tímto označením se rozumí různé zakončovací prvky pro vodiče. Koncovky mají široké využití a mohou být použity pro různé druhy kabelů. Své uplatnění najdou v interiéru či v exteriéru. Využívají se v celé řadě průmyslových i jiných odvětví, mimo jiné například v oblasti telekomunikací.

Typ koncovky závisí v první řadě na konkrétním účelu. Je tak nutné si uvědomit, zda je potřeba kabel ukončit, uzemnit, je nutné jej navázat konektorem, případně vidlicí. Od toho se pak odvíjí způsob dalšího řešení v závislosti na typu kabelu a dalším napojení.

Kupříkladu u napájecích kabelů se tak rozlišují konektory podle číselného označení C14, C13, C20, C19 a C15, případně dle typu koncovky male/female. Typ Schuko CEE7/7 je pak standardní vidlicí do elektrické zásuvky.

Průřez, materiál a typ upevnění

Rozlišovat lze tyto koncovky rovněž dle různého typu průřezu a podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. U očkových koncovek je navíc důležitý i průměr otvoru pro šroub.

Stejně tak závisí na tom, jakým způsobem je koncovka ke kabelu upevněna. Používají se dva základní postupy, a to krimpování a pájení. Krimpování, které je v praxi nejběžnější, je nasazení koncovky za pomocí speciálních krimpovacích kleští. Ty se podobají klasickým kombinovaným kleštím.

Takto vytvořený spoj lze rozebrat, avšak za cenu poškození konektoru. Krimpování je nicméně v mnoha případech stále jednoduší ve srovnání s pájením. Pájení je vytváření pevného spoje za pomocí pájky a roztaveného materiálu.

V nabídce současného trhu tak najdeme nejen krimpované koncovky, ale také kabelová oka, koncovky vidlicové, plíškové a jehlové, krimpovací nýty, koncovky typu Board-in, spojky, pájené koncovky, pájecí kolíky nebo teplem smrštitelné kabelové koncovky.

O společnosti TME

Široký výběr koncovek a konektorů, které lze kategorizovat a třídit dle řady kritérií, najdete u společnosti Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. alias TME.

Tato polská společnost vznikla v roce 1990 jako rodinná firma. Základní hodnotou je proto vysoká kvalita poskytovaného zboží i zákaznických služeb. A to i dnes, když už se jedná o společnost s mezinárodním přesahem, která si vydobyla silnou pozici na evropském trhu.

TME se proto snaží uchovat pozitivní atmosféru a orientaci na člověka, ať už je jím každý jednotlivý klient nebo vlastní zaměstnanci. Stejně tak usiluje o uplatňování politiky ochrany životního prostředí.

Dlouhodobým cílem je pro TME především dosažení pozice „firmy první volby“. Klíčová je proto rozmanitá a neustále se obměňující nabídka komponent a přístrojů pro elektrotechniku a elektroniku.

Mohlo by Tě zajímat

About Miska Miska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud nejsi robot - umíš počítat :)

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>