Prostata a její příznaky

Prostata a její příznaky

Prostata a její příznaky

 

Prostata a její příznaky – Pokud mluvíme o problémech s prostatou, pak nejčastěji myslíme zvětšenou prostatu. Jedná se o celkem běžné onemocnění, které postihuje opravdu velké procento mužů starších 50 let a s vyšším věkem procento těch, které problémem s prostatou ještě roste.

Člověka to může vystrašit, nejedná se však o nic, co by ve většině případů bylo opravdu závažné.

Zde je asi nejdůležitější vědět, že se nejedná o rakovinu, jak se mnozí mylně domnívají, , takže případná léčba není zdaleka tak problematická, avšak postižené obtěžují menší či větší problémy.

Zvětšená prostata a její příznaky

Počáteční příznaky prostaty, které ukazují na možný problém s prostatou, jsou velmi často nenápadné. Dochází tak k podcenění problému a mnoho mužů ignoruje tyto příznaky a  raději je neřeší, než aby je řešili s lékařem.
Další část postižených příznaky prostaty neřeší, protože jde o citlivou oblast, ale také to považují za známku stárnutí.

 

Prostata a její příznaky – příznaky

 

  • Přerušované močení
  • Při močení slabý proud
  • Častější potřeba močení
  • Noční buzení s nutkáním na malou

Jestli některý z těchto problémů již delší dobu pozorujete, pak je opravdu velmi pravděpodobné, že to může způsobovat právě zvětšená předstojná žláza, tedy prostata.

Není to ale žádná katastrofa, protože léčba prostaty je celkem snadná a v mnoha případech postačí užívání speciálních doplňků stravy, které podpoří zdraví prostaty a utlumí její příznaky.

 

Prostata a její příznaky –  Léčení

Na zvětšenou prostatu se používají inhibitory 5 alfa reduktázy. Postupně pak dochází ke zmenšování prostaty. Využívají se také alfa blokátory. V některých případech může být možností dokonce i operace. Vždy je však nutné řádné vyšetření lékařem.

 

Podle míry pacientových obtíží se zvětšenou prostatou se volí mezi léčbou medikamentózní a operační. Přednost je samozřejmě dávána lékům, proto k operaci dojde pouze u malého počtu pacientů – hovoří se o 10%.

Z léků se doporučují především tzv. alfa-blokátory, které svými účinky uvolňují svalovinu močové trubice a močového měchýře a tím snižují odpor při močení.

Jejich účinek je velmi rychlý, zpravidla do 2 týdnů.

prostata

Druhou využívanou skupinou léků jsou tzv. inhibitory 5-alfa reduktázy, tyto zastavují růst prostaty a vedou i k jejímu opětovnému zmenšování.

Pokud jsou ale pokusy o léčbu medikamenty neúspěšné, je nutné přejít k léčbě operační. Výkon je podle náročnosti proveden v lokální či celkové anestezii, takže pacient se nemusí bát, protože nic necítí. Jedná se o běžný urologický zákrok, kdy se není třeba obávat závažných komplikací.

 

Prostata a její příznaky – Velké srovnání přípravků na prostatu

Na prostatu existuje mnoho desítek přípravků, některé jsou účinné, jiné pouhé placebo. Srovnání těcj nejznámějších si můžete přečíst ZDE.

prostata

Prostata a její příznaky –   Prevence před zánětem prostaty

 

Nejlepší ochranou před infekcí prostaty je důkladná a pravidelná hygiena. K tomu je také zapotřebí posilovat imunitu, dále pak zdravě se stravovat a nezapomínat ani na sport.

 

Prostata a její příznaky –   Několik rad závěrem

  • Nikdy nezadržujte močení, je to velmi škodlivé pro prostatu.
  • Prostatě velmi prospívá zinek.


Mohlo by Tě zajímat

About Miska Miska

One thought on “Prostata a její příznaky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud nejsi robot - umíš počítat :)

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>