girl-2739670_640

Vánoční tradice a lití olova

Ať už si pořídíte vánoční stromek v květináči, živý nebo umělý, na každý stromek budete potřebovat krásné vánoční osvětlení. Když přijde Štědrý den, zejména děti, ale i dospělí se těší na večer. Na chvíli, kdy se budou rozbalovat vánoční dárky od Ježíška. Pokud se na něco těšíme, často nám čas utíká mnohem pomaleji a často nás už ani nebaví sledování pohádek, na které se těšíme. Pokud nevyrazíte na procházku a máte vše připraveno, přichází ideální chvíle na tradiční lití olova. Tento zvyk nás nechá nahlédnout do naší budoucnosti. Olovo se lije do vody už od dávných časů starých Keltů. Právě ze severských zemí tato tradice přichází. Říká se, že právě keltští druidové převzali ono dávné tajemství věštění od samotných velekněží žijících v bájné Atlantidě. Magie vody se dostala do lidové magie.

Jak se lije olovo

Vánoční zvyky a tradice. Tak jako dnes patří k vánocům vánoční osvětlení a dekorace, dříve k nim patřilo i olovo. Na počátku 20. století se třeba na vánoce olovo lilo téměř v každé domácnosti. Tento zvyk se pak ale postupně vytrácel během světových válek. Sehnat olovo už nebylo zcela jednoduché. Lidé se ještě nějaký čas snažili nahrazovat olovo roztopeným voskem nebo třeba vaječným bílkem, ale už to asi nikdy nebylo to pravé. Dnes se dá opět naštěstí pořídit asi snad všechno, takže se do lití olova můžeme zase znova pustit. Nejdříve musíme zajít do obchodu s prodejem rybářských potřeb a tam si právě zakoupit olovo. Olůvka se pak používají zejména na zatížení vlasce. Nejde o nijak finančně náročnou položku a skvěle nám poslouží. Dále je třeba předmět, na kterém budeme tavit kov. Potřebujeme miskovitou nádobku s rukojetí, nejlépe starou naběračku. Po ruce potřebujeme i dřevěnou nebo kovovou nádobu se studenou vodou, do které pak budeme roztavené olovo lít.

Když začneme věštit

Naši fantazii podněcuje vánoční výzdoba inspirace přichází i s litými tvary olova. Zapálíme svíčku, nad ní pak držíme naběračku s olůvkem a počkáme, až se začne olovo tavit a roztékat. Pak velmi opatrně z malé výšky lijeme kov do vody. Pak chvíli počkáme asi 5 minut a máme ztvrdlé odlitky pro věštění naší budoucnosti. S troškou zapojené fantazie se pokuste najít na odlitcích některé z následujících symbolů. Tvar domu se střechou znamená štěstí. Tvar pravidelného trojúhelníku znamená nečekané štěstí v podnikání. Kruhy, které jsou spojené, znamenají svatbu v rodině, jestli jsou kruhy porušené, může nastat rozchod s blízkou osobou. Jeden kříž značí smrt, ale pokud jsou dva kříže, znamenají klidné stáří. Rovné čáry na odlitku předpovídají spokojený život bez komplikací.

Mohlo by Tě zajímat

About Miska Miska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pokud nejsi robot - umíš počítat :)

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>